Свет
18. November 2015 - 11:06

Израел бомбардираше цели во Појасот Газа

Израелски авиони во текот на ноќта бомбардираа два воени кампа за обука во Појасот Газа, како одговор на ракетните напади врз јужен Израел.

Израелската авијација бомбардираше воени кампови за обука во северниот и централниот дел на Појасот Газа, каде на власт се Хамас.

Исламистичките салафисти, кои се поврзани со Исламска држава, презедоа одговорност за ракетните напади врз Израел.

Израел го смета Хамас одговорен за тие напади.