Loading Video...
Спорт плус
12. January 2020 - 15:51

Италијанката Бриџоне најдобра во комбинација

Федерика Бриџоне е победничка на денешната комбинација што се одржа во австрискиот ски-центар Алтенмарк. 
 
На Италијанката и беше доволно најбрзото време кое го оствари на утринската Супер-Ци трка, за по слаломот да завариш со 15.стотинки подобро вкупно време од Венди Холденер од Швајцарија, односно 82.спотинки подобро време од сонародничката Марта Басио. 
 
Бриџоне го искористи и откажувањето на Михаела Шифрин за да ја намали разликата меѓунив во Севкупниот генерален пласман. 
 
Така Американката која за прв пат по цела година не заврши една трка сега има 261 бод повеќе од Италијанката