Loading Video...
Свет
14. January 2020 - 19:37

Иран приведува лица поврзани со уривањето на украинскиот авион

Иран ќе ги казни сите што се одговорни за случајното соборување на украинскиот патнички авион, изјави денеска иранскиот претседател Хасан Рохани, додавајќи дека ќе биде спроведена темелна истрага за, како што рече, трагичниот настан.

Во меѓувреме, портпаролот на иранското правосудство, Голамхосин Есмаил, изјави дека некои лица веќе се уапсени за нивната улога во соборувањето на авионот, без да прецизира детали.

Рохани ја нарече несреќата со авионот непростлива грешка, велејќи дека не може само едно лице да биде одговорно за таква катастрофа, пренесе агенцијата „Ројтерс“.