Loading Video...
Свет
15. July 2019 - 19:57

Иран е подготвен за дијалог, ако САД ги укине санкции

Укинете ги санцкиите врз Техеран и вратете се  на нуклеарниот  договор од 2015 година. Тогаш  ке седнеме на преговарачка маса. Најновата пораката до Соединетите држави ја испрати иранскиот претседател Хасан Рохани.  Американските санкции го доведоа во опасност договорот. Иран почна да го прекршува и се закани дека целосно ке го напушти  ако  ФРанција, Британија и Германија кои покрај Русија и Кина се потписнички  на договорот  до септмеври не ја спасат спогодбата. Лондон смета дека спогодбата може да спаси. Иранците со поделени мислења за санкциите.