Тенис
17. March 2017 - 11:19

Индијан Велс: Полуфинале за Веснина, елиминација за Венус

Извонредно борбена игра на Елена Веснина во четвртфиналето на турнирот во Индијан Велс против Венус Вилијамс и на крајот победа од 2-1 и пласман во полуфиналето на турнирот. 

.15-та тенисерка во светот  успеа да победи по 2 часови и 12 минути.
 
Веснина пет пати направи брејк, а изгуби 3 брејкови. Имаше и 6 ас удари.
 
Во борба за финале таа ќе се бори со Французинката Кристина Младеновиќ која беше подобра од Каролина Вознијацки.
 
Вечерва во ½-финале играат Плишкова и Кузњецова.