Тенис
12. October 2021 - 15:50

Индијан Велс: Елиминирана последната победничка Андреску

Бранителката на трофејот во Индијан Велс, Бјанка Андреску, не успеа да се пласира во осмина-финалето. Естонката Анет Контавејт ја елиминира Андреску.
 
Конравејт победи во два сета, 7;6, 6:3. Естонката ја продолжи позитивната низа против Андреску. Ова беше нивно третото соочување, кое заврши со нејзина победа.
 
Контавејт во осмина-финалето ќе игра против Бразилката Беатриз Хадид Маја. Бразилката, која е 115. на ВТА-листата, го направи најголемото изненадување во досегашниот тек од турнирот.
 
Таа за 70 минути ја победи третата носителка Каролина Плишкова со 6:3, 7:5.