Свет
12. August 2020 - 17:50

Инцидент во миланската катедрала Дуомо

Италијанската полиција го упаси вооружениот напаѓач, кој упадна во катералата Дуомо во Милано и го киднапира чуварот, јави италијснаката новинска агенција АНСА.

Полицијата брзо реагираше и по преговорите, напаѓачот е разоружан и приведен.

Инциднетот го испитува миланската антитерористичка полиција, но не открива детали, освен дека напаѓачот е странски државјанин.