Спорт плус
8. October 2017 - 15:40

Иџе го освои 4.место во генерален пласман во ЕТЦЦ шампионатот

Македонскиот автомобилист Игор Стефановски - Иџе втората денешна трка на патеката во чешкиот град Мост ја заврши на петтото место и на крајот во ЕТЦЦ шампионатот е пласиран на 4.место во генералниот пласман.
Во возбудливото второ возење Стефановски стартуваше како прв, но брзо го загуби лидерското место. Тоа се случи во шестиот круг кога водечката позиција ја презееде Петр Фулин и на чело остана до крајот на трката. Второто место го освои Пламен Кралев од Бугарија.
На првата денешна трка Стефановски го освои осмото последно место откако беше казнет со влегување во бокс за еден инцидент кога го презеде водствот за кратко.
Во генералниот пласман во ЕТЦЦ шампионатот прв заврши Фулин со 80 поени, пред Норберт Наѓ од Унгарија со 73, додека Стефановски собра 60 поени за четврто место.
Стефановски до последните две денешни трки имаше шанси и за првата позиција во генералниот пласма