Свет
6. April 2017 - 17:13

ИД собори воен хеликоптер во Мосул

Ирачки воен хеликоптер е соборен над Мосул од страна на припадниците на Исламска држава, при што загинаа двајцата пилоти, соопшти ирачкото Министерство за одбрана.

Хеликоптерот е соборен додека обезбедувал поддршка од воздух за ирачките сили. Делови од Мопсул се уште се под конторла на ИД.

Тоа е прв ирачки воен хеликоптер  соборен од ИД над Мосул откако почна опфанзивата на ирачката аемија за ослободување на градот.