Балкан
26. March 2020 - 16:09

Хрватска ја регистрираше втората жртва од коронавирусот

Mаж на возраст од 74 години кој имал хронични болести е втората жртва на коронавирусот во Хрватска, јави дописниот на МИА.

Човекот веќе неколку денови бил во критична состојба и приклучен на апарати за дишење. Хрватските здравствени власи објавија дека во земјата од 481 заразени, само 14 лица се наоѓаат на интензивна нега приклучени на респиратори.

Од хрватското Министерство за внатрешни работи, пак, информираат дека двајца полицајци се заразени со коронавирусот, поради што 70 други кои биле во контакти со нив се наоѓаат во домашан карантин и се тестирани за вирусот.

Полицијата санкционирала и шест граѓани кои не го почитувале карантинот, а против нив ќе биде поднесена и пријава.

Инаку, хрватската Влада е задоволна од тоа како државата се справува со коронавирусот, а здравствените власти сметаат дека добро што бројот на заразени не се зголемува нагло.