Балкан
10. April 2019 - 10:29

Хорор во Црна Гора: Не можела да прифати дека сопругот и се преженил - по 5 дена живи ги запали на спиење

Сулејман Муриќ (61) и неговата сопруга Седина Моцевиќ (45) настрадаа во пожар во рожаската населба Бесник, а огнот, како што соопшти полицијата, го подметнала неговата поранешна сопруга Сафија Муриќ која е уапсена.

Командирот на локалната служба за заштита Нурадин Аговиќ рече дека пријавата за пожарот ја добиле околу 6 часот.

-Со брза оперативна работа дојдовме до сомнение дека пожарот го подметнала поранешната жена на Муриќ С.М., која живее во Бар. Таа утрото, на враќање од Рожај кон Бар е уапсена во Колашин, соопшти тој.

Пожарот најпрво го зафатил дневниот престој на куќата, а пожарникарите по доаѓањето затекнале јагленисани тела.

-Чекаме надлежните понатаму да ја продолжат работата, за да се откри точната причина за пожарот, рече Аговиќ.

Полициската управа на Црна Гора соопшти дека во краток рок го расветлила случајот.

-Поради кривично дело тешко убиство, извршено на штета на две лица, од слобода е лишена С.М. (55), а телата на настраданите се испратени на обдукција, соопшти полициајта.

Полицијата соопшти дека С.М која е осомничена за подметнување на пожар, е уапсена откако во Колашин е запрен автобусот со кој патувала кон Подгорица.

-Таа во текот на ноќта низ прозорец од бањата влегла во куќата и просториите и мебелот ги полеала со бензин. Го запалила огнот и побегнала, наведе полицијата.

Службениците на ОБ Рожај осомничената С.М. (55) во законскиот рок ќе ја изведе пред јавен обвинител во Бијело Поље.