Тенис
3. January 2018 - 16:22

Хопман: Белгија убедлива во дуелот со Австралија

Селекцијата на Белгија извојува убедлива победа од 3-0  на Хомпан купот во Перт против домашната Австралија со што ги задржа шансите за пласман во големото финале. 

Првиот поен за европската селекција го донесе Мертенс во пресметката со Дариа Гаврилова со 2-6,6-4 и 6-2.  Потоа Гофан со 6-2 и 6-4 лесно славеше над Танаси Кокинакис. 
Претходно Германија во состав Кербер-Александар Зверев убедливо со 3-0 ја преслуша Канада.