Фудбал
7. November 2016 - 14:57

Хет-трик на Салах во триумфот на Рома над Болоња

 
 
 Предводена од Мохамед Салах кој ги постигна сите три гола, екипата на Рома ја победи Болоња синоќа на домашен терен во последниот меч од 12.коло на фудбалското првенство на Италија.
 
Претходно идентична победа забележа и Интер против Кротоне
 
Резултати на другите средби од 12.коло во Серија А:
 
Наполи – Лацио 1:1,
Торино – Каљари 5:1,
Пескара – Емполи 0:4,
Киево – Јувентус 1:2,
Џенова – Удинезе 1:1,
Палермо – Милан 1:2,
Сасуоло – Аталанта 0:3 и 
Фиорентина – Сампдорија 1:1.
 
Табела: Јувентус 30 бода, Рома 26, Милан 25, Лацио 22, Аталанта 22, Наполи 21,...