Фудбал
11. September 2023 - 10:56

Хаос во Тирана: Tепачка меѓу навивачи, летаа столчиња, на теренот фрлени факли | ВИДЕО

Албанските фудбалери ја победија Полска со 2:0, во натпревар од групата Е.

Стрелци беа Јасир Асани во 37 и Мирлинд Даку во 62 минута.

Натпреварот сепак го одбележаа скандалозни сцени.

Во Тирана имаше неколку стотици полски навивачи, кои дојдоа да ја бодрат својата репрезентација.

Како што пишуваат медиумите, испровоцирани од Албанците, Полјаците тргнале кон нив, но полицијата спречила посериозни судири.

„Летаа“ столчиња, во теренот беа фрлени факели, а натпреварот мораше да биде прекинат на неколку минути.