Балкан
18. March 2019 - 14:13

Хаос на хрватските патишта поради снегот среде март: Четири сообраќајки на автопатот Ријека - Загреб

Зимските услови на автопатот Загреб - Ријека предизвикаа четири сообраќајни несреќи кај тунелот Слеме.

Полицијата потврди дека до несреќите дошло поради снегот. Според првичните информации нема повредени.

Од ХАК јавуваат дека зимските услови на повеќето патишта во Горски котар, вклучувајќи го и автопатот А6 Ријека - Загреб меѓу Коковце и Босиљево 2 и стариот пат Горски котар - ДЦ3.

Забранет е за сообраќај за сите моторни возила кои немаат пропишана зимска опрема и за товарни возила со приклучно возило.

На возачите им се советува да ја прилагодат брзината и начинот на возење на условите на патот, да се одржува растојание меѓу возилата и да не се тргнува на пат без зимска опрема.