Ф1
25. March 2017 - 14:02

Хамилтон од пол-позицијата во Мелбурн

Со квалификациските трки за пол-позиција за утрешното Гранд при на Австралија денеска и официјално стартуваше 68-то издание на Формула 1 шампионатот
 
Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон ќе тргне од првата стартна позиција на трката за Големата награда на Австралија
 
На утринските квалификации во Мелбурн, Хамилтон извози најбрз круг, оставајќи го веднаш зад себе Себастијан Фетел од Ферари.
 
Ист е редоследот и во вториот стартен ред Мерцедес пред Ферари односно Валтери Ботас ќе почне од третата, а Кими Раиконен ќе ја стартува четвртата позиција 
 
Австралиското Град при ќе почне утре во 7 часот по македонско време