Ф1
10. April 2017 - 14:01

Хамилтон очекува директен дуел со Фетел

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, изјавил дека повеќе од останатите возачи го почитува Себастијан Фетел и дека со нетрпение го очекува останатите трки во сезоната.
 
Хамилтон и Фетел заедно освоија седум од последните девет титули во првенството на Формула 1, но никогаш не биле директни ривали за шампионскиот трофеј.
 
Оваа сезона работите можат да се сменат, бидејќипо две трки двајцата имаат освоено по 45 бодови.
 
Германецот победи на првата трка во Австралија, а Бротанецот беше најдобар во неделата на трката во Кина.
 
„Се надевам дека и понатаму ќе го задржиме пријателскиот однос. Него најмногу го почитувам од сите возачи во шампионатот“, рекол Хамилтон.
 
Третата трка во првенството на Формула 1 ќе се вози на 23.април во Бахреин.