21. November 2015 - 10:59

Хамбургер славеше победа над Борусија Дортмунд

Во првиот натпревар од 13.коло на фудбалското првенство на Германија, одигран синоќа во Хамбург, домашната екипата Хамбургер славеше победа над второ пласираниот тим на табелата Борусија Дортмунд со 3:1.

Уште во 19-минута Пиер Михел Ласога со голот од пенал најави дека домашниот тим ќе атакува на трите бодови. До крајот на полувремето Левис Холтби (41-минута) веќе им донесе два гола предност на фудбалерите на Хамбургер. Со авто-голот на  Матс Хумелс во 55-минута, веќе беше јасно дека Хамбургер ќе се радува на победата, па до крајот на мечот гостите преку Пиер-Емерик Аубемејанг само успеаја да го ублажат поразот на 3:1.

Од денешните дуели, го издвојуваме оној во Гелзенкирхен каде Шалке го пречекува шампионот Баерн Минхен.