Свет
17. September 2017 - 9:44

Хамас подготвен за преговори со Фатах и потоа за општи избори во Палестина

Палестинската група Хамас соопшти дека е согласна да води преговори со противничкото движење Фатах за распуштање на административниот комитет во Појасот Газа и за оддржување општи избори, јавија светските агенции.

Хамас преку коминике соопшти дека е подготвен да и го препушти управувањето со Појасот Газа на Владата за национално помирување, која ќе биде добиена по овие избори.

Палестинските територии уште од 2007 година се поделени меѓу двете непријателски влади, кога Хамас ги потисна силите на претседателот Махмуд Абас од Појасот Газа. Оттогаш неговата фракција Фатах управува само со автономните зони на Западниот брег.

Досега беа направени неколку неуспешни обиди за помирување меѓу Хамас и Фатах и формирање единствена влада, која ќе управува со Појасот Газа и Западниот брег.

Хамас, меѓутоа, беше ослабнат од израелската и египетската блокада, од трите војни со Израел и меѓународна изолација. Економијата во Појасот Газа е во многу лоша состојба и луѓето кои тука живеат имаат струја само по неколку часа на ден. Дополнителен притисок врз групата изврши и Абас, откако престана на Израел да му ја плаќа сметката за електрична енергија потрошена во Појасот Газа и ги намали платите на тамошните чиновници.

Египет неодамна на преговори ги покани лидерите на Хамас, а минатата недела Абас, исто така, испрати делегација со свои претставници во Каиро.

Во синоќа објавеното соопштение Хамас ги поздрави „несебичните египетски напори, кои ја одразуваат желбата на Египет да се заврши со расколот и да се постигне помирувањето“.