Loading Video...
Тенис
25. January 2018 - 16:11

Халеп против Вознијацки во женското финале на Австралија Опен

Двете најдобро рангирани тенисерки на првиот Гред-слем годинава, Симона Халеп и Вознијацки ќе играат во финалето на Австралија Опен,
 
Халеп  по голема борба во полуфиналето да ја совладаат поранешната шампионка на Австралија Опен, Анжелик Кербер со 2:1 откако решавачкиот трет сет го доби со  9-7. 
 
На Вознијацки пак и беа потребни два сета да ја совлада Белгијанката, Елис Мертенс со 6-3 и 7-6 и да се избори за своето трето финале на Грен-слем турнирите.
 
Финалниот меч во женска конкуренција ќе се игра во сабота, а двете тенисерки атакуваат на првиот трофеј на Австралија Опен.