Фудбал
31. January 2019 - 13:03

Гвардиола ги држел играчите заклучени половина час по поразот од Њукасл

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола бил многу лут од играта на својот тим во натпреварот против Њукасл во Премиер лигата. Во 24-тото коло на првенството „граѓаните“ загубија со 1:2, а по натпреварот Гвардиола им викал на играчите за долг период на време.

Според „Дејли Мејл“ шпанскиот тренер разговарал половина час со фудбалерите и ги изразил своите претензии кон нив. На висок тон тој изразил незадоволство од тоа што тимот не го притиснал противникот по првиот погодок дека престанале да играат и не биле доволно агресивни.

По 24-то коло разликата помеѓу Сити и лидерот Ливерпул стана 5 поени. Како што е познато, синоќа Ливерпул не го победија Лестер, туку одиграа 1:1 и не го искористија погрешниот чекор на актуелниот англиски шампион.