Свет
1. August 2019 - 22:06

Гутереш: Светот ќе ја изгуби кочницата за нуклеарна војна

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска изрази загриженост поради порастот на тензиите меѓу нуклеарните држави, предупредувајќи дека со истекувањето на договорот за ракети од среден дострел (ИНФ) во петок вечер, „светот ќе остане без кочница за нуклеарна војна која е од непроценлива вредност“.

– Ова веројатно ќе ја зголеми, а не намали заканата која ја претставуваат балистичките проектили, рече Гутереш и додаде дека силно ги охрабрува САД и Русија да ја продолжат важноста на таканаречениот „Нов СТАРТ“ договор за да обезбедат стабилност и време за преговори за идните мерки за контрола на вооружувањето.

Гутереш исто така рече дека „го мачат“ и економските тензии меѓу САД и Кина.

Генералниот секретар на ОН предупреди на можноста да се создадат два конкурентски блокови – секој со сопствена доминантна валута, трговски и финансиски правила, сопствен интернет и стратегија за вештачка интелигенција, како и со спротивставени геополитички и воени населенија.