Спорт плус
11. August 2017 - 8:07

Гулиев светски првак на 200 метри

Турскиот атлетичар Рамил Гулиев е новиот светски шампион на 200 метри. Тој во отсуство на светскиот рекордер Усеин Болт победи на „двестотката“ одржана синоќа на СП во Лондон. Трката за злато ја истрча за 20.09 секунди и беше победи од Вејд Ван Никерк од Јужна Африка , кој во фото финишот го среброто пред Џерем Ричардс од Тринидад и Тобаго, двајцата со време 20.11 секунди.

Во трискок Американецот Џонатан Тејлор го одбрани златниот медал. Имаше трискок со должина 17.68 метри, пред сонародникот Вил Клеј 17.63 и Нелсон Евора од Португалија - 17.19.
Во трката на 400 метри со пречки кај жените победи Кори Картер (САД) со време 53.07 секунди, пред Далила Мухамад (САД) и Ристанана Трејси од Јамајка.