Балкан
10. January 2021 - 17:00

Грците ги наполнија парковите и плажите и покрај рестрикциите и карантинот

Несвојствено топлото време за овој период од годината и високите температури, во комбинација со затворени кафулиња и ресторани, веројатно се главните причини голем број Грци неделното претпладне да го искористија за прошетка и да ги наполнат парковите и плажите, иако земјата официјално е во карантин, јави дописничката на МИА од Атина.

Во повеќе атински населби, сликата е речиси идентична, со кафе за носење, со маска и со испратена смс порака за физичка активност, граѓаните излегоа од нивните домови, а особено голема е раздвиженоста во населбите што се во близина на морето.

Во голем дел од кфулињата што се отворени за кафе за носење, има редици, а зголемен е и сообраќајот на улиците.

Температурата во Атина денеска достигна до 21 степен, а на Крит 28 степени целзиусови.

Карантинот во Грција започна на 7 ноември 2020 година, неколку пати се продолжуваше, а според последните одлуки, ќе трае до 18 јануари, доколку не биде повторно продолжен.

За излегување од дома, граѓаните потребно е да имаат испратено смс порака и одбрано една од шесте опции.

Се чини дека Грците, најмногу ја користат опцијата шест, за физичка активност.

Од почетокот на пандемијата во Грција се регистрирани 144.293 случаи на Ковид-19, а починаа вкупно 5.227 лица.