Балкан
4. May 2021 - 14:44

Грција ќе ги прифаќа и туристите кои се вакцинирани со руската и кинеската вакцина

Грција ги отвора своите граници за туристи на 14 мај, а за влез во земјата ќе бидат прифатени повеќе вакцини против Ковид-19 меѓу кои и руската и кинеските.

Според здравствените протоколи што ги усвои Грција, објавени на веб-страницата на грчкото Министерство за надворешни работи, на граница ќе се признаваат и сертификатите за вакцинирање со руските и кинеските вакцини, кои сè уште не се одобрени за користење во Европска Унија. Грчките туристички власти објавија дека негативен ПЦР тест нема да се бара од туристите кои се имунизирани со вакцина на „Фајзер/Бионтек“, „Модерна“, „Астра-Зенека“, „Новавакс“, „Џонсон и Џонсон“, „Синовак“, „Кансино бајолоџикс“, „Синофарм“ или „Гамалеја“ (Спутник).

Меѓутоа вакцинирањето не е задолжителен услов за влез во Грција, во државата ќе може да се влезе и со приложен негативен ПЦР тест кој не е постар од 72 часа.