Балкан
17. January 2017 - 11:13

Грција ја зафати нов снежен бран

Властите во областа на Јанина и Волос во северна и централна Грција денеска се справуваат со нов бран снежни врнежи, по студеното време кое ги зафати областите минатата недела.

Училиштата во многу делови од двете области остануваат затворени, затоа што снегот и мразот го отежнуваат собраќајот во многу делови на перифериите на градовите и на повисоките надморски височини.

На островите Алонисос и Скопелос, властите се уште се обидуваат да ги поправат оштетувањата на патиштата, далноводите и пумпите за вода кои настрадаа во минатонеделното снежно невреме, а во исто време се подготвуваат за нови снежни врнежи најавени за оваа недела.