Балкан
19. December 2018 - 15:45

Грчки владини извори: Мицотакис и Генимата се против Договорот од Преспа за да предизвикаат политички случувања

Грчки владини извори коментираат дека претседателот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис и лидерката на Движење на промена, Фофи Генимата, ставот за „наводно признавање на македонска националност“, го користеле како изговор за да не го поддржат Договорот од Преспа, бидејќи не се грижат за националните интереси, јави дописничката на МИА од Атина.

Истите извори велат дека „по поднесените амандмани од пратеници Албанци во ПЈРМ, она што и онака е предвидено во Договорот од Преспа“ дека државјанството не ја определува ниту пак ја прејудицира етничката припадност на граѓаните, паѓа во вода и последниот аргумент на Мицотакис и додаваат дека овој аргумент паѓа во вода исто како што падна пред неколку дена оној за споменување наводно „македонско малцинство“, бидејќи во амандманот се споменува „дијаспора“.

– Очекуваме од господинот Мицотакис и госпоѓата Генимата, кои со месеци, повикувајќи се на наводно признавање на македонска националност, како изговор за да не го поддржат договорот, конечно да му ја кажат вистината на грчкиот народ. Дека не им е грижа за националните интереси и единствената причина зошто се противат на Договорот за Преспа е затоа што се надеваат на последна шанса за предизвикување политички случувања. Залудно!, коментираат грчки владини извори, пренесе МИА.