Тенис
23. January 2020 - 11:01

Грчки навивачи отстранети од „Аустралиан Опен“ поради скандирање „Македонија е грчка“

Околу петнаесетина грчки навивачи кои редовно се појавуваат на натпреварите на неколку грчки тенисери на Аустралиан Опен вчера беа избркани од тениската арена за непримерно однесување и навреда кон другите тенисери. Овие навивачи редовно се појавуваат со знамиња со македонското сонце, со слики на Александар Македонски и  во текот на натпреварите скандираат националистички пароли како Македонија е грчка.

Откако тениската арена од спортски натпревар се претвори во примитивна политичка и националистичка платформа менаџментот на „Аустралиан Опен“ реши ги отстрани од арената. На ова реагираа навивачите која го обвини менаџментот за расизам и се закани со тужби против „Аустралиан Опен“ пишуваат австралиските медиуми.

Навивачите беа непристојни и кон опонентите на тенисерот Циципас и тенисерка та Скарафа. Циципас се огради и рече дека Грците се чувствителни околу македонското прашање пишува Хералд Сан.