Свет
6. October 2022 - 8:26

Гранатирано Запорожје: Оштетени и уништени станбени згради, се извлекуваат луѓе од под урнатините

Во гранатирањето на украинскиот град Запорожје во текот на ноќта, оштетени се или уништени од пожари станбени згради, а се уште не се знае дали има жртви, соопшти денеска регионалниот гувернер Олександр Старук.

„Како резултат на непријателските напади, избувнаа пожари во градот“, напиша Старук на Телеграм.

Тој исто така најави дека „можно е да има повредени“, како и дека спасувачките тимови извлекуваат луѓе од под урнатините.