Балкан
27. November 2018 - 11:03

Градоначалникот на Косовска Митровица поднесе оставка

Градоначалникот на Косовска Митровица Горан Ракиќ денеска поднесе оставка на таа должност, поради, како што рече, дискриминаторската политика на Приштина, која е насочена против српскиот народ.

Тој истакна дека оставката ја поднесува поради таксите од 100 отсто, после кои децата во Косово нема да имаат храна и услови за нормален живот, поради упадите на РОСУ и поради обидот за убиство на потпретседателот на Српска листа Милан Радоичиќ.

Собранието на општината Митровица донесе Декларација за прекинување на комуникациите со приштинските власти, јави Танјуг. Според директорот на српската Канцеларија за Косово и Метохија Марко Ѓуриќ во текот на денот оставки ќе поднесат градоначалниците и на останатите српски општини.