Бизарно но вистинито
27. јуни 2018 - 11:15

Голи и дрогирани се борат како кучиња: Брутално видео од приватен британски затвор

Ова ужасно видео покажува дехуманизирачки ефекти на супер-јаката дрога, некогаш легална, а сега е забранета.
 
Видеото е направено во затвор во Нортамберленд на криумчарен мобилен телефон, а на него се гледаат двајца мажи кои голи се борат како кучиња, пренесува дневникот „Tisajd“.
 
Се претпоставува дека затворениците се под влијание на психоактивната дрога „спајс“, која може да доведе до застрашувачки халуцинации.
Двајцата мажи можат да се видат како се туркаат со главите, се гризат, се гребат еден со друг, бидејќи двајцата облечени навиваат додека ги држат на каиш.
 
Затворот во Нортамберленд е приватен, во него има затвореници од цела северноисточна Англија, а со него управува фирмата Содеко, а не Министерството за правда.
 
Во еден од затворите минатиот август е прокриумчарено 5,6 килограми спајс. Во друг персоналот морал да бара медицинска помош бидејќи вдишувале секундарно испарување на „спајс“.