Балкан
19. August 2022 - 11:52

Големо невреме во Словенија: Ветер од 100 км/ч откорна кров на зграда | ВИДЕО

Силно невреме ја зафати Словенија во четвртокот вечерта. Ветерот носеше крв и собори дрвја, а неколку луѓе беа повредени.

На една од кадрите кои се појавија на социјалните мрежи може да се види како силен ветер го дели покривот од останатиот дел од зградата. Дел од покривот паднал врз автомобили паркирани пред зградата. Според описот, снимката е направена во Крањ.

Според податоците на словенечката метеоролошка служба, во Љубљана, во областа Бежиград, дувал ветер со брзина од 102 км/ч, што е нов регистриран рекорд за ова подрачје.
Според словенечкиот портал 24ur.com, невремето што ја зафати Словенија најпрво се формирало над островот Корзика, каде е забележана брзина на ветер од 224 километри на час и каде загинале најмалку пет лица. После тоа, невремето помина над италијанска Тоскана, каде брзината на ветерот беше околу 140 км/ч. После тоа, невремето стигна до Словенија, каде на места брзината на ветрот надмина 100 км/ч.