17. August 2017 - 22:20

Голема победа на Вардар против Фенербахче

Македонскиот шампион Вардар оствари голема предност од два гола по првиот меч од плејофот за место во Лига Европа против турскиот Фенербахче.

Вардар на полната Национална Арена „филип Втори“ во Скопје, го победи турскиот гигант со 2:0, со што направи голем исчекор кон историски пласман во групната фаза во Лига Европа.

Првата радост за македонскиот првак ја донесе Тигран Барсегјан во 20.минута за водство од 1:0.

Во втората минута од судиското дополнение (90+2), Топал во обид да ја врати топката до својот голман, со глава го лобуваше Идриз Камени и за голема радост на вардаровите фудбалери и навивачи им донесе голема предност на црвено-црните по првиот меч.

Во финишот од натпреварот Вардар остана со играч помалку откако капитенот Бобан Грнчаров поради втор жолт картон беше исклучен, па нема да настапи и во реваншот закажан по седум дена во Истанбул. Црвен картон кај Фенербахче заработи и Бразилецот, Соуза.

Вториот македонски претставник во Лига Европа, тетовска Шкендија која гостува на „Сан Сиро“ против Милан, по 80.минути игра губи убедливо со 5:0.

Реванш натпреварите ќе се играат следниот четврток (24 август).