Свет
16. August 2022 - 9:45

Голема експлозија на складиште во Крим | ВИДЕО

Руското Министерство за одбрана соопшти дека нема „сериозни“ жртви во експлозијата на складиште за оружје во Мајско, пренесе државната новинска агенција РИА.
 
Претходно во вторникот, РИА, исто така, извести за пожар во трафостаница на Крим на 20 километри од селото.
Крим, кој е под руска контрола од 2014 година, иако поголемиот дел од светот го признава како украинска територија, беше главната почетна точка за воената кампања што Русија ја започна во Украина на 24 февруари.
 
Украина официјално не ја потврди или негираше одговорноста за експлозиите што се случија на Крим во последните денови.
„Потсетување: Крим како нормална земја е – Црно Море, планини, рекреација и туризам, но Крим окупиран од Руси е – експлозии во магацини и висок ризик од смрт за напаѓачите и крадците“, напиша на Твитер советникот на украинскиот претседател Михаило Подољак по експлозиите во вторникот.
 
Руските извештаи не прецизираат колку вкупно експлозии се случиле.
Минатата недела, серија експлозии во воена воздухопловна база во градот Новофедоривка, на западниот брег на Крим, се чини дека предизвикале голема штета и уништиле неколку руски воени авиони, според комерцијалните сателитски снимки.
 
Русија го нарече инцидентот несреќен случај.