Балкан
20. May 2018 - 10:00

Го фрлија на земја и го шутираа: Градоначалникот на Солун Бутарис брутално нападнат и претепан

Националистичките екстремисти во саботата го нападнаа градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис и му нанесоа повреди на главата, грботи и нозете, поради што е хоспитализиран, изјави претседателката на градскиот совет Калипсо Гула.

Таа рече дека градоначалникот Бутарис присуствувал на церемонија на спуштањето на знамето на комеморацијата на Грците кои загинаа во борба против Турците во Првата светска воја и во грчко-турската војна која следуваше.

 

Гула, која исто така присуствуваше на тој настан, наведе дека тогаш десетина луѓе му се доближиле на Бутарис (75) и му рекле да го напушти собирот, а потоа го нападнале со шишиња.

 

 

Бутарис паднал, а напаѓачите го удирале по глава и нозе. Гула рече дека политичарите биле исвиркани во текот на црквоната служба по повод комеморацијата за жртвите.

Градоначалникот Бутарис, како што наведува АП е познат по антинационалистичките ставови.