Кошарка
25. July 2016 - 15:39

Ѓорѓе Дреновац уште една сезона во дресот на МЗТ Скопје Аеродром

 
 
 Српскиот интернационалец, Ѓорѓе Дреновац продолжи договорот за уште една година со македонскиот кошаркарски шамоион МЗТ Скопје Аеродром.
 
Дреновац кој игра на позицијата ниско крило и кој со својата игра и залагање беше меѓу најзаслужните за двојната круна освоена во минатиот шампионат, во домашното првенство просечно реализираше 14,3 поени, додека во АБА-лигата имаше просек од 14,9 поени и 4,4 скока додека 
 
Србинот, кој во „Јане Сандански“ дојде од таборот на Игокеа, е втор играч кој летово официјално потпиша договор со МЗТ Скопје Аеродром, по Холанѓанецот Шарлон Клоф.
 
Претходно, во улога на шеф на стручниот штаб, беше промовиран Емил Рајковиќ, со кого заедно ќе работи и досегашниот прв тренер, Александар Јончевски.