Тенис
11. October 2018 - 14:50

Ѓоковиќ: Првото место главната цел до крајот на годината

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ изјави дека неговата главна цел е да ја заврши годината на чело на АТП листата.

Србинот денеска го победи италијанскиот тенисер Марко Чекинато и обезбеди четвртфинале на Мастерсот во Шангај. Евентуално освојување на трофејот ќе значи доближување до водечкиот на АТП Надал на само 35 бода.

- Ќе сторам се за да бидам број еден повторно. Тоа е веројатно највисоката цел до крајот на сезоната. Многу сум задоволен од формата во која се наоѓам, истакна Ѓоковиќ по пласманот меѓу осумте најдобри во Шангај.

Негов ривал за место во полуфиналето ќе биде Кевин Андерсон од Јужноафриканската република.