Тенис
13. October 2015 - 11:51

Ѓоковиќ прв премина 15 милиони

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ со триумфот во Пекинг каде во финалето го совлада Надал го одигра 12-тото финале оваа сезона освојувајќи ја 8. титула, вкупно 56 во кариерата. 

Ѓоковиќ освои и нови 500 поени на АТП листата но и чек со 654.725 долари со што е првиот тенисер што во 2015 година заработил повеќе од 15 милиони долари. 
Најдобриот светски тенисер од турнири има заработено 87.268.280 долари со што му се приближи опасно на Федерер (94.746.573). Трет на вечната листа е Надал со 74 милиони.