Loading Video...
Тенис
18. February 2021 - 17:25

Ѓоковиќ прв финалист на АО

Светскиот рекет број 1 Новак Ѓоковиќ е првиот што обезбеди пласман во финалето на Австралија Опен. 
 
Србинот во полуфиналниот меч ја против Русинот, Аслан Каратшев ја потврди фаворитската улога и забележа победа во три сета со  6-3, 6-4 и 6-2. 
 
Негов противник во финалето ќе биде подобриот од полуфиналниот дуел меѓу (4) Данил Медведев од Русија и Гркот Стефанос Циципас кој е петитот рангиран во Мелбурн.