Тенис
21. November 2015 - 16:48

Ѓоковиќ преку Надал во финалето на АТП Мастерсот во Лондон

Новак Ѓоковиќ е прв финалист на завршниот АТП Мастерсот во Лондон. Ѓоковиќ во првото 1/2-полуфинале со 2-0 во сетови го победи Шпанецот, Рафаел Надал.
 
 Ѓоковиќ, го доби мечот за 1 час и 20 минути игра со идентични 6:3 во двата сета, со што Србинот го израмни резултатот во меѓусебните дуели со Надал, па сега двајцата имаат по 23 победи.  
 
Ппротивник на Ѓоковиќ во финалето закажано за утре, ќе биде подобриот од швајцарското полуфинале во кое 3-носител Роже Федерер ќе игра против сонародникот Станислас Вавринка (4).