Свет
23. November 2020 - 13:23

Германска вакцина против Ковид-19 готова до крајот на 2021 година

Германската компанија „IDT Biologika“ планира да ја започне втората фаза од тестирање на експерименталната вакцина против коронавирус до крајот на годината.

Извршниот директор на компанијата Јирген Бетинг изрази надеж дека вакцината ќе биде одобрена во 2021 година, пренесува „Ројтерс“.

„Ако се успешни сите клинички испитувања, би можеле да аплицираме за регистрација до крајот на 2021 година“, рече тој на прес-конференција.