Loading Video...
Тенис
1. December 2021 - 9:52

Германија со пресврт над В.Британија до четвртфиналинале во Дејвис Купот

 
Тениската селекцијата на Германија и се приклучи на Хрватска во четвртфиналето на Дејвис Купот. 
 
Германците со 2:1 во мечеви беа подобри од Британците во осминафиналната пресметка што се играше во Инсбрук.
 
Иако Дание Еван го доби првиот сингл меч за водство на Бритенците од 1-0, сепак во следните два германските тенисери беа подобри. 
 
Јан-Ленард Штруф со 2-1 го победи Камерон Мори, а во решавачкиот трет мечот во двојки кој германскиот дубл беше подобар во два сета и тоа во тај-брејк. 
 
Противник на Германија во полуфилето ќе биде подобрата селекција од утрешниот дуел меѓу Русија и Шведска што ќе се игра во Мадрид, каде попладнево играат селекциите на Србија и Казахстан кои ќе го дадат противникот на Хрватска во првото полуфинале закажано за во петок. 
 
Потсетување дека завршница на годинашното издание на Дејвисовиот куп, односно полуфиналните и финалните дуели ќе се играат во  Мадрид.