Свет
28. October 2020 - 12:12

Германија со дневен рекорд од речиси 15.000 новозаболени од Ковид-19

Германија во изминатите 24 часа потврди 14.964 новозаразени случаи со коронавирус, соопшти Институтот за контрола на болести „Роберт Кох“, што претставува најголем дневен пораст во земјата од почетокот на пандемијата.

Германската канцеларка Ангела Меркел бара состанок со премиерите на 16 германски покраини за затворање на рестораните и кафулињата, почнувајќи од 4 ноември.

Тоа ќе биде последен во низата обиди да се спречи ширењето на коронавирусот, меѓутоа планот е училиштата и градинките да останат отворени.

Меркел бара да се затворат фитнес центрите, коцкарниците и кино салите, како и театрите, операта и да забрани концерти, но продавниците да останат отворени, доколку одржуваат хигиена, како и да се ограничи бројот на присутни луѓе во затворена просторија.

Федералната Влада сака да им овозможи финансиска поддршка на компаниите кои ќе бидат на удар поради затворањата, додавајќи дека оваа програма ќе и биде презентирана на јавноста денеска попладне.

Оние што нема да ги почитуваат мерките ќе бидат казнети, но се уште не се познати деталите за санкционирање.