Loading Video...
Свет
7. February 2018 - 17:55

Германија на чекор до влада

Конзервативците на германската канцеларка Меркел и социјалдемократите на Шулц постигнаа коалиционен договор пет месеци по изборите. Оав не значи дека формирањето влада е веке готова работа потсетуваат   германските медиуми. За коалициониот договор допрва ќе треба да се изјаснат членовите на Социјадемократската партија на внатрепартиски референдум. Изјаснувањето најверојанто ќе се одржи во првиот викенд на март.