Фудбал
6. October 2017 - 8:46

Германија и Англија обезбедија пласман на СП во Русија

Репрезентациите на Германија и на Англија се пласираа на Светското првенство во Русија откак на синоќа одиграните дуели од 9.коло од квалификациите постигнаа победи. Германија ја продолжи победничката серија (9/9) и ја совлада Северна Ирска на гости со 3:1, додека Англија со гол во судиското надополнување ја победи Словенија со 1:0. Полска пак ќе мора во последното коло да остане непоразена.
 
Резултати  Ц група: Азербејџан - Чешка 1:2, Северна Ирска - Германија 1:3 и Сан Марино - Норвешка 0:8.
Табела: Германија 27 бодови, Северна Ирска 19, Чешка 12, Норвешка 10, Азербејџан 10, Сан Марино 0. 
 
Е група: Ерменија - Полска 1:6, Црна Гора - Данска 0:1, Романија - Казахстан 3:1.
Табела: Полска 22, Данска 19, Црна Гора 16, Романија 12, Ерменија 6, Казахстан 2.
 
Ф група: Англија - Словенија, Малта - Литванија и Шкотска - Словачка 1:0.
Табела:Англија 23, Шкотска 17, Словачка 15, Словенија 14, Литванија 6, Малта 1.