Македонија
17. January 2018 - 8:35

Генералниот секретар на НАТО во Скопје

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска и утре ќе престојува во официјална посета на Македонија.
 
Столтенберг утре напладне ќе се обрати пред пратениците во Собранието на Република Македонија.
 
Се очекува генералниот секретар на Алијансата да се сретне со претседателот Ѓорге Иванов, со премиерот Зоран Заев, како и со министрите за надворешни работи и за одбрана Никола Димитров и Радмила Шекеринска, со лидерот на опозицијата Христијан Мицковски, и со лидери на други политички партии.
 
Во рамките на посетата, како што информираа од Владата, предвидена е заедничка прес-конференција на Столтенгерг со премиерот Заев в четврток во 16 часот во прес-центарот на Владата.
 
Беше најавено дека утре пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе го прекинат бојкотот за да го слушнат неговото обраќање.