Кошарка
22. March 2016 - 17:06

Галатасарај – Баерн во дуел за 1/2-финалето во кошаркарскиот Еврокуп

 
 Во второто по квалитет европско клупско кошаркарско натпреварување Еврокупот, вечерва во Истанбул ќе се игра првиот реванш меч од четвртфиналето.
 
Екипата на Галатасарај ќе треба да надополни негатива од 10 поени во дуелот против германскиот тим Баерн, кој на првата средба одиграна во Минхен забележа победа со 99-89. Натпреварот во Истанбул ќе започне од 19 часот.
 
Утре, на програмата се преостанатите три реванш четврфинални мечеви во кои, екипите на Стразбур и Гранд Канарија покрај предноста остварена на првиот меч ќе ја имаат и предноста на домашниот терен.
 
Францускиот Стразбур ќе започне со 9 поени предност во мечот со Нижни Новгород (94-85), а со истата предност ќе стартува и шпанската Гранд Канарија против Зелена Гора (93-82).
 
Во италијанската пресметка Армани Милан против Тренто има негатива од 10 поени по првиот меч кој тимот од Милано го загуби со 73-83.