Спорт плус
11. November 2015 - 15:43

Футсал куп: Железарец на стартот со домаќинот Пескара

Македонскиот шампион во футсал Железарец вечерва го игра првиот натпревар од групата од финалната рунда во Футсал купот на УЕФА. Со самиот пласман во оваа фаза нашиот првак постигна одличен резултат.

Според рејтингот домаќинот Пескара и Тулпар Караганди од Казахстан се фаворити за освојување на првата позиција во групата.
Железарец вечерва од 20 часот игра против Пескара, додека од 17:30 часот е дуелот Тулпар - Хале Гоик.
Железарец утре во терминот од 17:30 часот игра против Тулпар, додека на 14.неомври (сабота) ќе игра против Хале Гоик.
Во оваа финална фаза играат 16 екипи, а само првопласираните од четирите групи ќе играат на завршниот турнир во април 2016 година.