Спорт плус
13. November 2015 - 0:05

Футсал куп УЕФА: Победа за Железарец во елитната рунда

Македонскиот футсал првак Железарец ја постигна првата победа во елитната фаза од Футсал купот на УЕФА. Вечерва во рамките на групата во пескара Железарец го победи тимот на Тулпар со 6:4.

Натпреварот мина со многу пресврти. Најпрвин Железарец водеше со 2:0, но на почетокот на вториот дел Тулпар поведе со 3:2 и 4:3. Сепак во финишот нашиот шампион стигна до победата од 6.4.
На вториот дуел од групата домаќинот Пескара го победи Хале Гоик со 4:2.
Утре е слободен ден, а во 3.коло Железарец игра против Хале Гоик во сабота.
Табела: Пескара 6 бодови, Железарец 3, Тулпар 1, Хале Гоик 1.