Фудбал
17. January 2018 - 10:48

Фудбалскиот мајстор стави крај на кариерата

Еден од најдобрите фудбалери на сите времиња Роналдињо Гаучо одлучи да се повлече од фудбалот нешто порано од што беше најавено  и дефинитивно да ја заврши богатата фудбалска кариера.
Роналдињо нема одиграно натпревар од септември 2015г кога беше член на бразилскиот Флуминензе.
Роналдињо од 2003 до 2008 година играше во Барселона со која освои две титули и Лигата на шампиони а во 2005г беше прогласен за најдобар играч во светот.
Играше уште и за Милан, Атлетико Минеир, мексиканскиот Керетаро и на крајот во Флуминензе.
За бразил одигра 97 меча и постигна 37 погодоци освојувајќи ја титулата светски првак во 2002г во Јапонија и Ј. Кореја.

https://